Vzroki za redčenje las in načini za preprečevanje izpadanja

Vzroki za redčenje las in načini za preprečevanje izpadanja

Vzrokov za izpadanje in redčenje las je veliko, najpogostejši pa so stres, slab življenjski slog, hormonsko neravnovesje, različne bolezni, genetska predispozicija ter pomanjkanje vitaminov in hranil za lase.

Kako se spopadati z redčenjem las in se ga naučiti učinkovito preprečevati? Ali obstajajo načini za preprečevanje izpadanja las?

Vzroki za redčenje las 

Lasje brez razlike izpadajo in se redčijo pri moških in ženskah. Ali gre za resnejšo težavo, pove to koliko in kdaj se lasje redčijo. Običajno nam med česanjem ali vlečenjem gumice iz las izpade nekaj las – v povprečju je to do 200 las na dan. Ženskam lasje v večji meri izpadajo in se redčijo zaradi hormonskih sprememb, zlasti po porodu.

Večje izpadanje in redčenje las pri ženskah je lahko posledica nošenja neprepustnega pokrivala, pogostega umivanja in sušenja las, uporabe neustrezne kozmetike, kodranja in barvanja las. Včasih pa je redčenje las še kaj več – je eden od simptomov zdravstvene težave, za katero pogosto niti ne vemo. To so najpogostejši vzroki za redčenje las:

Učinki stresa na zdravje las 

Stres je nočna mora sodobnega časa in povzroča številne zdravstvene zaplete. Na to vpliva povečana proizvodnja prostih radikalov, ki napadajo in oslabijo lasne mešičke, kar vodi do redčenja las tako pri moških kot pri ženskah.

Neprimerna pričeska škodi lasem

Tudi nepravilne frizure povzročajo prekomerno izpadanje in redčenje las, še posebej tvegane so spete kite in pretirano tesne kite z močnimi gumicami in sponkami. 

Prehrana in redčenje las 

Neustrezen življenjski slog, predvsem napačne prehranjevalne navade, so pogost vzrok redčenja las. Razlog je pomanjkanje hranil in  vitaminov, ki krepijo lasna vlakna. V pestri prehrani ne smejo manjkati beljakovine, ki pomembno vplivajo na rast, gostoto in izpadanje las.

Vpliv hujšanja na redčenje las

Prekomerno hujšanje in vzdrževanje shujševalnih diet telesu in lasem ne pomagajo. Strogi post ali post brez strokovnega nadzora je namreč zelo tvegan in običajno vodi v zdravstvene težave, ne pa v želeno trajno izgubo telesne teže. Eden od neželenih odzivov telesa na stres, kakršna je nedvomno tudi dieta, je povečano izpadanje in redčenje las.

Alopecija – zdravstveni vzrok redčenja las 

Alopecija je specifična avtoimunska bolezen, ki povzroča izpadanje las pri moških in ženskah. Pogosto gre za dedno bolezen, lahko pa je tudi posledica velikega stresa, hormonskega neravnovesja in slabih prehranjevalnih navad. Za to bolezen je značilno izpadanje las v šopih, plešavost pri moških in v skrajnih primerih celo popolna izguba las. Alopecija zahteva zdravniški nadzor in ustrezno prilagojeno zdravljenje.  

Učinkoviti načini za preprečevanje redčenja las

Pri sledenju vzrokov za izpadanje in redčenje las je dobro izhajati iz sebe in poskušati spremeniti svoje vsakodnevne navade. Če se zavedamo, da živimo pod nenehnim stresom, zaradi katerega smo utrujeni, razdražljivi in nimamo časa za redno in zdravo prehranjevanje, za začetek poskusimo spremeniti svoj življenjski slog. V svoje življenje vnesti več dobrega počutja in sprostitve s pomočjo vadbe, dobre glasbe ali pravilnega dihanja ni tako težko, kot se morda zdi. Potrebna je le odločnost in navada. Kot del sprostitve je odlična masaža lasišča, ki ni le prijetna, ampak tudi pomaga prekrvaviti kožo. 

Nujno je povečano uživanje sadja in zelenjave, po drugi strani pa se je bolje izogibati nezdravim sladkorjem in maščobam. Skupaj z rednim dopolnjevanjem vitaminov skupine B, antioksidantov in omega-3 maščobnih kislin, selena, cinka in železa dajemo lasem vse, kar potrebujejo.

Preprečevanju izpadanja in redčenja las bo pomagala tudi kakovostna naravna kozmetika brez škodljivih snovi in umetnih barvil. Obstajajo posebni pripravki za lase, ki vsebujejo aktivne snovi, kot sta kofein ali kinin, ki spodbujajo rast las ter preprečujejo redčenje in izpadanje las.

Na koncu pa je potrebno spremljati tudi režim pitja. Ljudje, ki pijejo malo ali neustrezne pijače, so nagnjeni k povečanemu izpadanju in redčenju las – predvsem v predelu stranskih delov čela. Priporočamo pitje čiste vode v kombinaciji z zeliščnimi čaji – odličen je čaj kamilice, koprive ali ognjiča.

Za nego las in lasišča od znotraj ne smemo pozabiti na posebno krtačo za lase, ki jih ne draži in olajša razčesavanje. Krtače z naravnimi ščetinami so super, so ekstra mehke in brez bolečin razčešejo tudi mokre lase. Pri pričeskah nosite spuščene lase, kadar je le mogoče, oziroma se izogibajte močnim elastikam in pretesnim sponkam. Pazite se pogostega barvanja las, saj to lasem in njihovi gostoti prav nič ne koristi.