Ne morem zaspati! Kako se izogniti nespečnosti?

Ne morem zaspati! Kako se izogniti nespečnosti?

Vas muči slab, prekinjen spanec ali se zbujate prezgodaj? Ali težko zaspite, se zbudite ob sončnem vzhodu in ne morete več zaspati? Ne bomo vas razveselili, verjetno vas muči nespečnost

Kaj povzroča motnje spanja in zakaj je to velik problem sodobnega časa? Ali je glede tega mogoče kaj narediti in spet dobro spati?

Nespečnost kot težava sodobnosti 

Raziskave jasno govorijo - vse več ljudi po svetu trpi za nespečnostjo. Najpogostejše posledice motenj spanja so oslabljena imunost in zdravstvene težave, pomanjkanje energije, zmanjšana delovna uspešnost – občutno se poslabša razpoloženje in kakovost življenja. 

Tveganje je, da ljudje pogosto podcenjujejo simptome te bolezni. Prepričani so, da gre za običajno utrujenost, ki bo čez čas minila in bo spet vse v redu. Vendar pa je insomnia – motnje spanja resna bolezen, ki bistveno moti naše celotno delovanje in je ne gre podcenjevati. Brez kakovostnega spanca ne morete polno živeti.  

Kaj je nespečnost?

Insomnia - nespečnost je vrsta motnje spanja. Gre za najpogostejšo obliko težave s spanjem, s katero se spopada približno tretjina odraslega svetovnega prebivalstva. Ocenjujejo, da jih ima kar polovica od njih tudi druge, pogosto duševne težave. 

Poznamo dve vrsti nespečnosti – primarno, ko se počutimo utrujeni, ki ni povezana s stranskimi učinki zdravstvene težave, in sekundarno – nastane zaradi drugih zdravstvenih zapletov ali pa je stranski učinek redno jemanih zdravil.

Nespečnost je običajno kratkotrajna ali kronična, ki se ponavlja. Najpogostejši simptomi kronične nespečnosti so težave s spanjem, pogosta nočna prebujanja, zgodnje jutranje prebujanje ter velika zaspanost zjutraj in podnevi. Logično to vpliva na našo koncentracijo, spomin, poveča se razdražljivost, živčnost in pogosto vodi v apatijo, nenaklonjenost aktivnemu življenju in depresijo.

Vzroki in simptomi nespečnosti

Če si tudi vi vedno znova govorite: „Kako ne morem zaspati!“, je čas da to začnete reševati. Nespečnost je primarna težava mnogih ljudi, veliko pogosteje pa je povezana z drugimi stanji. Najpogostejši sprožilci so stres, velike življenjske spremembe, bolezni, depresija in anksiozna stanja, kofein, alkohol in mamila pa lahko tudi bistveno spremenijo kakovost našega spanca.

Predvideva se, da nespečnost nastane tudi kot posledica vznemirjenja – tudi veselega, medtem ko lahko strah/veselje pred nečim, kar nas čaka, vpliva na to, kako bomo zaspali.

Nespečnost oziroma pogoste motnje spanja poznajo tudi bodoče mamice, ki jih zaradi povečane prostate ali pritiska maternice na mehur pogosteje hodijo na stranišče, kar močno moti njihov nočni spanec. Pazite tudi na sindrom nemirnih nog, kronične bolečine ali pljučne bolezni. 

Poseben razlog, zakaj ljudje ne morejo spati, je njihovo duševno zdravje. Stres in tesnoba, ter motnje duševnega zdravja (kot je bipolarna motnja) so vzrok za to, da ne moremo dobro spati.

Možnosti za reševanje težav s spanjem

Najprej je treba pogledati svoje navade in če je problem tu, jih je treba poskusiti spremeniti. Osnovni nasvet večine strokovnjakov je, da gremo spat vsak dan ob približno isti uri. Pomagalo bo, če nekaj ur pred spanjem ne pijete alkohola in kave, se redno gibate, ne jeste pozno zvečer in se izogibate močni umetni svetlobi zaslonov.

Res je, da gredo težave s spanjem pogosto z roko v roki s psihičnimi motnjami (depresija, anksioznost, duševne bolezni), ki jih še poslabšajo. Pomanjkanje spanja, pa tudi ravno nasprotno (ko spimo preveč in prepogosto) je povezano s številnimi kroničnimi boleznimi, kot so sladkorna bolezen ali težave s srcem, nespečnost pa pogosto signalizira nevrološke težave ali Parkinsonovo bolezen. V primeru, da se za nespečnostjo skriva resnejša težava, je nujno, da obiščete zdravnika in se z njim posvetujete o svojem zdravstvenem stanju.