Lepi in dišeči lasje brez kompromisov: Umivanje las od A do Z

Lepi in dišeči lasje brez kompromisov: Umivanje las od A do Z

Umivanje las – za nekoga je to gotova znanost. Kako často in kakšne izdelke je treba uporabljati, da lase ne trpijo in so nahranjeni od korenin do konic? Ali poznate osnovne trike za lepe in popolno negovane lase? Ne skrbite, povedali vam bomo vse.

Redno umivanje las

Naprej je pomembno razumeti, da vsaka vrsta las zahteva nekoliko drugačno nego. Tisti, ki trpijo zaradi hitrega maščenja las in tudi tisti, ki zelo radi uporabljajo različne izdelke za oblikovanje, bi morali svoje lase umivati pogosteje, mogoče tudi vsaki drugi dan.

Ljudje s suhimi lasmi jih ne potrebujejo umivati tako pogosto in bo povsem dovolj ,dva - trikrat na teden. Razlikuje se tudi nega za kodraste lase ali posvetljene lase. V tem primeru je priporočljivo, da jih umivate največ enkrat na teden.

Odgovor na vprašanje, kako pogosto si umivati lase, ne obstaja. Medtem ko je za nekaterih ljudi umivanje las del vsakodnevne higiene, drugi se s tem ne obremenjujejo in lase si umivajo občasno.   

Kdaj je čas, da si umijete lase?

Primeren čas za umivanje las je, kadar se začnjo mastiti ali imamo občutek, da so umazani ali luskati. Ker pa imamo vsi različne vrste las, je zelo težko govoriti na splošno. Obstajajo pa nekatere osnovne znake, da je čas vzeti šampon in umiti lase. Lase umijte takoj, ko:

  • že na prvi pogled izgledajo mastni in umazani,
  • na lasišču so videti sledi izdelkov za lase,
  • so povsem brez sijaja.

 

Izbira šampona za lase

Šampon izbiramo glede na težavo z lasmi, oziroma glede na učinke, ki jih želimo doseči z umivanjem las. Suhi lasje, ki so brez sijaja logično potrebujejo druge izdelke kot na primer lase brez volumna. Mastnih las s prhljajem se lahko znebimo le z uporabo ustreznih izdelkov proti maščobi.

Strokovnjaki za lase nam svetujejo, da šampone redno menjavamo. In to ne le z vidika njihovih učinkov, ampak tudi z vidika letnih časov. Naše lase pozimi ali poleti potrebujejo popolnoma drugačno nego. V hladnih mesecih lase potrebujejo veliko hidratacije in nege, medtem ko v poletnih vročih dneh si zaslužijo izdelke z zaščito proti UV žarkim in proti izsuševanju. 

Je balzam za lase nujen?

Veliko nas še vedno meni, da uporaba balzama ni pomemben del higiene las in njegova uporaba je le občasen dodatek v negi las. Vendar si vsi dolgi lasje, ne glede na vrsto, zaslužijo , da je uporaba balzama skupaj s šamponom in masko za lase, redni del vaše nege las. Balzam vaše lase ne le zaščiti, gladi in naravno jih navlaži, vendar jim bo dodal tudi sijaj. Najbolje je izbrati balzam enake blagovne znamke kot šampon, ki ga uporabljate.

Količina in aplikacija šampona in balzama na lase

Ne pozabite, da tako kot pri šamponih , tudi pri balzamih velja, da manj je več. Prevelika količina izdelkov za lase jih po nepotrebnem oteži in hitro imate občutek maščobe , izgublja se pa tisti učinek pravkar umitih las.

Pomembna je tudi pravilna uporaba izdelkov za lase. Po umivanju iz las previdno in nežno odstranite vodo, ne priporočamo grobo ožemanje ali takojšnje česanje. Ne pozabite tudi na to, da je šampon treba nanesti vse do lasišča, vendar balzam nanašamo samo po dolžini las, nikoli do korenin! Balzam lahko tudi zelo nežno včesete s ustreznim glavnikom z dolgimi zobami. Vedno upoštevajte čas trajanja izdelka in nato lase temeljito sperite.

Najpogostejše napake pri umivanju las

Niti najdražji izdelki za lase nam ne bodo zagotovili  lepe zdrave lase, če jim poleg zadostne prehrane od znotraj ne privoščimo dobro nego. Tole so najpogostejše napake, ki jih pri umivanju delamo:

Preveč šampona za lase

Količina šampona in balzama bi morala biti v velikosti čajne žličke. Resnica pa je, da to malo kdo spremlja. Zato šampon pogosto samo steče po laseh in učinek umivanja se izgublja. Pravilno je, da izdelek spenite v dlaneh in ga nato nanesete h koreninam in na lasišče.

Nezadostno izprani lasje

Izpiranje las naj bi v povprečju trajalo trikrat dlje kot nanos izdelka. Le tako se bodo lasje stoodstotno znebili vseh nečistoč in ostankov šampona. V nasprotnem primeru vam grozi, da se bodo vaši lasje hitro mastili in jih boste morali pogosto umivati.

Neustrezna nega mokrih las

Lase po umivanju ne drgnite, vendar jih nežno zavijte v brisačo in jim privoščite čas. Prav tako jih ne spenjajte v kito ali čop, dokler niso posušeni. Ne česite mokrih las – lahko jih počešete samo s glavnikom z velikimi presledki ali s krtačo iz naravnih ščetin. 

Triki za profesionalno umivanje las

Pred šamponiranjem lase sperite s toplo vodo. Tako se lasje učinkoviteje in hitreje bodo znebili umazanije in ostankov kozmetike. 

Ne pozabite, da so čisti lasje na otip grobi in se ob drgnenju zdrgnejo. Pri aplikaciji balzama se držite časa delovanja. Če želite povečati njegov učinek, zavijte lase do tople brisače in pustite za nekaj časa delovati.